T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü İstanbul Büyükçekmece Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Genel Anestezi Kliniği


Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi nedir?

Genel anestezi, hastaya damar içi ilaçlar ve bayıltıcı gaz verilerek narkoz halinin sağlandığı
anestezi tipidir. Çoğunlukla mental retarde (zihinsel engelli), diş ünitesine uzanamayacak fiziksel engelli ve diş tedavisi için koopere olmayan kişilerde tercih edilmektedir.

Kimler Yararlanabilir?

Hastanemizde başvuran mental ve fiziksel engeli bulunan kişilerin diş tedavileri genel anestezi altında yapılabilmektedir.

Hasta ve Yakınlarının müracaatta Dikkat Etmesi Gereken Hususlar;


            Genel anestezi altında ağız diş sağlığı tedavisi ekibi içinde yer alan diş hekimine yönlendirilerek anamnezi alınır, muayenesi ve planlaması yapılır. Hastanın onamı, engelli raporu ve kimlik fotokopisi, iletişim bilgisi alınır. İstenen tetkikler Beylikdüzü Devlet Hastanesine yönlendirilerek yaptırılır. Anestezi hekimi hastanın genel muayenesini yapar. Gerekli tahlil ve tetkikleri ister. Genel anesteziye uygundur sonucu geldikten sonra hastaya randevu tarihi verilir.

 

Genel anestezi altında diş tedavisi için izlenilecek yol

Alınan panoramik radyografiler ve klinik muayene sonuçları değerlendirilerek hastanın kendisine veya yakınlarına planlanan tedavinin niteliği anlatılır. Yapılacak tedaviler konusunda karşılıklı olarak mutabakata varıldıktan sonra sırasıyla şu işlemler gerçekleştirilir.

  • Anestezi uzmanı tarafından gerekli tetkikler için yönlendirme yapılır. 
  • Herhangi bir tıbbi engel görülmediği takdirde, kararlaştırılan günde anestezi uzmanı tarafından hasta tedaviye hazır hale getirilir, uyutulur.
  • İşlemi gerçekleştirecek ekibimiz genel anestezi uygulanacak tam teşekküllü hastaneye giderek diş tedavilerini tamamlar.
  • Hastanın uyandırılmasından ve tamamen kendisine gelmesinden sonra son kontrol yapılarak işlem bitirilir. Genel Anestezi Altında Ağız ve Diş Sağlığı Ekibi kimlerden oluşur?


Bir anestezi uzman hekimi, bir diş hekimi, bir anestezi teknikeri, bir ameliyat hemşiresi, bir ağız ve diş dağlığı teknikeri, biyomedikal teknisyeni görev yapmaktadır.


Genel anestezi altında sunulan Ağız ve Diş Sağlığı Hizmetleri nelerdir?

Diş tedavi süresi tedavi edilecek diş sayısına ve yapılacak tedavi işlemlerine göre değişmektedir. Genellikle 1-3 saat arası sürmektedir.Hastanemiz genel anestezi altında diş çekimi, detertraj, diş çürüğüne yönelik dolgu ve kanal tedavileri ve fissür örtücü gibi koruyucu uygulamaları kapsar.

Genel anestezi sonrası nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Genel anestezi sonrası dinlenme odasında anestezi doktoru tarafından hastaya bütün kontroller yapılmakta; birkaç saat ile bir gün arasında değişen sürelerde müşahade altında tutulmaktadır.